Listy Natana i Zosi. Historia pomocy i przyjaźni. Zajęcia w ramach akcji Żonkile.

Od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r. przyjmuje się czas trwania zbrojnego zrywu Żydów w getcie warszawskim. Biblioteka szkolna biorąc udział w akcji Żonkile postanowiła upamiętnić 79 rocznicę wybuchu powstania zajęciami oraz zachętą do sięgnięcia po książki, które ten tragiczny czas opisują i są skierowane do młodego czytelnika.

Miłość jest na przekór tragizmowi tych wydarzeń hasłem, które przyświeca tegorocznym obchodom. Przyjaźń, która także jest odmianą miłości połączyła dwoje żydowskich dzieci Natana i Zosię. Losy tych bohaterów poznali uczniowie klasy 4B na zajęciach przypominających uczniom o historycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Okazuje się, że nawet w tak trudnych i mrocznych czasach życzliwość i pomoc najbliższych, przyjaciół, a czasem nawet obcych osób może nieść ogromne wsparcie i nadzieję na przetrwanie. Oprócz wspólnego oglądania filmu „Będę pisać”, tworzenia komiksu oraz zapoznania się z ówczesna prasą dla dzieci i młodzieży, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu faktów związanych z życiem w getcie warszawskim.

Na koniec zajęć część uczniów dokonała wyboru lektury opisującej życie ich rówieśników w okupowanej w czasie II wojny światowej Warszawie. Wśród propozycji książek znalazły się:

·        Andrzej Marek Grabowski, Wojna na Pięknym Brzegu.

·        Renata Piątkowska, Wszystkie moje mamy.

·        Joanna Rudniańska, XY.

·        Joanna Papuzińska, Mój tato szczęściarz.

·        Paweł Beręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn?

·        Iwona Chmielewska, Pamiętnik Blumki.

Być może i Wy będziecie chcieli sięgnąć po któryś z wymienionych tytułów.

 

Prowadzenie zajęć, tekst i zdjęcia: Monika Durska-Sasik

 

fot. M. Jaźwiecki/ Muzeum Historii Żydów Polskich,
https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury



Komentarze

Popularne posty