Wiem, jak radzić sobie z gniewem - zajęcia czytelniczo-plastyczne na podstawie książki Dagmar Geisler „Jestem wściekły! Jak pokonać złość”.

8, 9 i 29 listopada 2021 r. w oddziale przedszkolnym oraz w bibliotece odbyły się zajęcia dla najmłodszych oraz dla uczniów klasy 1A i 1B na podstawie książki Dagmar Geisler „Jestem wściekły! Jak pokonać złość.”

Po lekturze, która „w przystępny sposób pokazuje dzieciom, czym jest złość i jak sobie z nią radzić, nie szkodząc przy tym nikomu”, odbyliśmy intensywną dyskusję o sytuacjach, w których dotknął nas gniew. Dotyczyła ona także innych emocji: smutku, radości, wstydu i strachu, ale złość jako bohater główny dominował w naszej rozmowie. Okazuje się, że sposobów na bezpieczne odreagowanie narastającej w nas agresji jest całkiem sporo. Można gniew wcisnąć w ziemię, zakopać w ogródku, wyładować się fizycznie na miękkich przedmiotach np. na fotelu lub poduszce lub wyobrazić go sobie jako strasznego potwora i przenieść na kartkę papieru. Narysowana złość nabiera kształtu, staje się postacią, którą można potem podrzeć na małe kawałeczki i przydeptać. Ostatni ze sposobów przedszkolaki i uczniowie wykorzystali do pozbycia się tego „trudnego” uczucia w ramach plastycznej części zajęć.

Odpowiednie dawanie ujścia emocjom dotyczy nas wszystkich, również dorosłych. Tej trudnej sztuki uczymy się przez całe życie. Istnieje wiele publikacji i artykułów na ten temat. Na zakończenie uczniowie otrzymali pasek kartki z adresem internetowym dla rodziców, pod którym dorośli mogą zaznajomić się z artykułem „Jak radzić sobie z przeżywaniem emocji przez dzieci”.

Prowadzenie zajęć, tekst i zdjęcia: Monika Durska-Sasik



Komentarze

Popularne posty